Запрошуємо всіх небайдужих долучитися та підтримати розвиток молодіжної культури, науки і спорту Запорізького регіону
Наукова праця є одним з найважливіших видів діяльності професорсько-викладацького складу кафедри фізики, математики та методики навчання, яка є випусковою за 6 освітніми програмами підготовки майбутніх фахівців-педагогів трьох рівнів вищої освіти. Проведення наукової роботи забезпечує безперервне вдосконалення навчально-виховного процесу на основі теоретичних і прикладних досліджень за напрямками підготовки майбутніх фахівців та впровадження в освітню діяльність практичних розробок і методичних рекомендацій. Сьогодні на кафедрі працює 15 викладачів: 5 докторів і 7 кандидатів наук, 1 старший викладач, 2 асистента. Наукові дослідження проводяться у межах комплексних тем кафедри: «Теоретико-методичні засади фундаментальної підготовки майбутніх учителів фізики і фахівців у галузі наноматеріалознавства до професійної діяльності» (реєстраційний номер: 0121U109417) та «Теоретичні та методичні аспекти впровадження інноваційних технологій у процес навчання математики в системах загальної середньої та педагогічної вищої освіти» (реєстраційний номер: 0116U008837).
Кафедра є ініціатором організації та проведення Всеукраїнських (з міжнародною участю) науково-практичних конференцій «Безперервна фізико-математична освіта: проблеми, пошуки, перспективи» (2007, 2009 рр.), «Науково-дослідна робота в системі підготовки фахівців-педагогів у природничій, технологічній і комп’ютерній галузях» (2011 – 2023 рр.), Міжнародної науково-практичної конференції «Наука. Інновації. Якість» (2020 р.), присвячених обговоренню актуальних питань розвитку природничої освіти в Україні; шляхів ефективної реалізації інноваційних підходів та комп’ютерно-орієнтованих технологій у професійній підготовці майбутніх учителів та інженерів-педагогів; розширенню наукових зв’язків учених університету з вченими різних регіонів України та інших держав. Співорганізаторами конференцій виступили: Національна академія педагогічних наук України, Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Вища технічна школа в Катовіце (Польща), Вища школа економіки і менеджменту суспільного управління (м. Братислава, Словаччина), Вища школа управління і адміністрації (м. Ополє, Польща), Заслужений автономний університет Пуебла (Мексика), Університет прикладних наук Йоаннеум (Австрія). У різний час кафедра успішно співпрацює з Інститутом напівпровідників імені В.Є.Лашкарьова Національної Академії наук України, Національною академією педагогічних наук України (відділення загальної середньої освіти і цифровізації освітніх систем), Харківським політехнічним університетом, фізико-хімічною лабораторією технологічного університету в Тунісі, політехнічним університетом Валенсії, науково-дослідницьким центром Національного політехнічного інституту Мексики.
Викладачі кафедри є авторами та співавторами підручників, монографій, навчально-методичних посібників (у тому числі й з грифом МОН України), численних патентів і винаходів, публікацій у вітчизняних і міжнародних наукових фахових періодичних виданнях, у тому числі й БД Scopus та Web of Science; керівниками держбюджетних тем і грантових проектів, стипендіатами Кабінету Міністрів України для молодих учених, експертами НАЗЯВО України, членами Експертної ради та Наукової ради МОН України з експертизи держбюджетних проектів та атестації ЗВО України в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності; членами редакційних колегій фахових видань, рецензентами у журналах, що індексуються у Scopus, Web of Science; переможцями різноманітних міжнародних і всеукраїнських творчих наукових конкурсів. Так, зокрема навчальний посібник «Навчальна програма узагальнення знань студентів з теоретичної фізики» здобув перемогу у Всеукраїнському конкурсі Національної академії наук вищої освіти України на краще наукове видання 2022 року (номінація “кращий навчальний посібник”). У 2023 році магістр групи м2пфн Владислав Бондаренко отримав ІІІ місце у конкурсі Ради молодих учених БДПУ (номінація: “Науковий прорив, здобувач)”. У 2024 році здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти групи м2фі-з С.Камуля здобула перемогу у Всеукраїнському конкурсі наукових робіт для студентської молоді “Методика викладання предметів (дисциплін) фізико-математичного циклу у закладах освіти” (тема роботи: “Формування предметної компетентності учнів з фізики в умовах інтерактивного навчання”; наук. керівник – О.Школа).
Викладачі кафедри членами постійної спеціалізованої вченої ради Д 18.092.01 БДПУ із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) педагогічних наук за спеціальностями: 13.00.02 – теорія та методика навчання (фізика); 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти; керівниками, рецензентами та опонентами дисертаційних праць. Викладачі кафедри є організаторами науково-дослідної роботи здобувачів вищої освіти, керівниками кваліфікаційних (курсових, магістерських) робіт, у тому числі й учасників і переможців Всеукраїнських конкурсів наукових робіт для студентської молоді за фахом; членами журі конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України Запорізької області (наукове відділення: «Фізика та астрономія»); конкурсу для обдарованої молоді Запорізької області (номінація «Наука»).
Результати науково-дослідної роботи викладачів кафедри, аспірантів і здобувачів вищої освіти регулярно оприлюднюються на міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях і семінарах, у вітчизняних та іноземних періодичних фахових виданнях. Так, зокрема протягом 2000 – 2024 рр. викладачі кафедри стали авторами та співавторами близько 200 наукових і навчально-методичних праць. Серед них: 7 монографій, 10 навчальних посібників, у тому числі з грифом МОН України, 75 статей у вітчизняних і міжнародних періодичних фахових виданнях (21 – у БД Scopus та Web of Science), 105 тез доповідей до науково-практичних конференцій (у тому числі 65 – разом зі здобувачами вищої освіти БДПУ). У 2022 році кафедра фізики та методики навчання фізики посіла почесне І місце у науковому рейтингу серед усіх кафедр Університету.
Постійне поліпшення матеріально-технічної бази викладання дисциплін, поєднання освітньої та науково-дослідної роботи у професійній підготовці майбутніх фахівців-педагогів, встановлення і розширення контактів з вітчизняною та іноземною академічною спільнотою шляхом участі у дослідницьких програмах, грантах, курсах підвищення кваліфікації і стажуваннях є пріоритетним завданням наукової роботи кафедри фізики, математики та методики навчання.